O autorze
Lider Forum Europejskiego, obserwator europejskiej sceny politycznej, zakochany w Europie Środkowej. Warszawiak i - choć nikt nie chce uwierzyć - uczył się języka słowackiego dobrowolnie, a nie za karę. Były rzecznik prasowy Polonii Warszawa, jej kibic.

Premierze: jedne wybory są dobre, a drugie złe?

Masz Głos, Masz Wybór
Koalicja Masz Głos, Masz Wybór z niepokojem przyjęła wypowiedź premiera Donalda Tuska, że jeśli dojdzie do referendum w Warszawie, to premier nie rekomenduje mieszkańcom udziału w tym politycznym przedsięwzięciu. - Czy mamy mówić, że udział w jednym głosowaniu jest dobry, a w drugim zły? – pyta Joanna Załuska z koalicji Masz Głos, Masz Wybór.

Fundacja Forum Europejskie, której przewodzę, jest dumnym członkiem koalicji Masz Głos, Masz Wybór, która od lat skupia organizacje pozarządowe, którym zależy na jak najwyższym poziomie partycypacji wyborczej.

Po wypowiedzi premiera Donalda Tuska kilka dni temu, postanowiliśmy odpowiedzieć premierowi i wyrazić nasze zaniepokojenie pomysłem, aby dzielić wybory na "lepsze" i "gorsze", tak, jakby w jednym udział był "rekomendowany", a w drugich już nie.

Cała treść oświadczenia:

Koalicja Masz Głos, Masz Wybór z niepokojem przyjęła wypowiedź premiera Donalda Tuska, że jeśli dojdzie do referendum w Warszawie, to premier nie rekomenduje mieszkańcom udziału w tym politycznym przedsięwzięciu.

Jedną z przyczyn nieuczestniczenia w wyborach jest brak wiary w to, że nasz głos ma znaczenie. „Czy mamy mówić, że udział w jednym głosowaniu jest dobry, a w drugim zły? – pyta Joanna Załuska z koalicji Masz Głos, Masz Wybór - Partie, zwłaszcza te finansowane z budżetu państwa, a więc z naszych podatków, powinny zawsze zachęcać do udziału w głosowaniach, zwłaszcza, że w przyszłym roku mamy wybory do Europarlamentu i do władz lokalnych. Zamiast mówić nie idźcie do urn, to nie ma sensu, powinny przyłożyć się do informowania o działaniach i programach swoich ugrupowań i kandydatów. Tymczasem wypowiedź premiera: „Nie rekomenduję ani organizowania, ani uczestniczenia w referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz” może dezorientować obywateli.

Koalicja Masz Głos, Masz Wybór skupia kilkanaście opiniotwórczych i cieszących się autorytetem organizacji pozarządowych, które wspólnie działają na rzecz zwiększenia udziału obywateli w wyborach. Przeprowadziła kilka ogólnopolskich kampanii profrekwencyjnych m.in.: „Zmień kraj. Idź na wybory” (2007), „Pępek Europy” (2009), „Gdziekolwiek będziesz, zagłosuj” (2010). W skład koalicji chodzą:

Centrum Edukacji Obywatelskiej, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Forum Europejskie, Fundacja Projekt: Polska, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Izba Gospodarcza Reklamy Zewnętrznej, Izba Wydawców Prasy, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Konfederacja Lewiatan, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, Stowarzyszenie Prasy Lokalnej, Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Stowarzyszenie Szkoła Liderów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...